SAÇSIZLIK

Img

SAÇ EKTİRME

Günümüzde pek çok insan, saç dökülmeleri ve kellik sorunlarıyla karşı karşıya kalabiliyor. Kimi zaman yaş ve cinsiyet ayrımı olmaksızın, bu rahatsız edici düzeyde ve şekilde olabiliyor. Bunların sebepleri genetik yatkınlıklar, aşırı kilo alımı veya kaybı, kadınlarda hamilelik ve emzirme dönemi sonrasında metabolik değişimler, ilaç kullanımından doğan yan etkiler, yaşlanma olabilmektedir. Bu sebepleri az çok herkes bilmektedir. Ancak bunlara kesin ve kalıcı çözümler bulma konusunda sıkıntı yaşarlar. İnsanlar birbirlerine kulaktan dolma, sözüm ona denenmiş bitkisel kürler, ilaçlar önerirler Ancak bunların sağlıklı, güvenli ve kalıcı olduğu da tartışılır.
Bu konuda, teknoloji ilerledikçe, yeni aletlerin çıkmasıyla, saç dökülmesi ve kellik artık kader olmaktan çıktı. İnsanlar, kendi sağlıkları için araştırma yaparak, gerekli uygun koşullara sahip yerlerde, gönül rahatlığı ile konusunda uzman, steril ortamın sağlandığı ameliyathane ortamında yaptırarak, minimum acıyla ve lokal anestezi ile birlikte korkmadan saç ekimi işlemini gerçekleştirebilirler

aşamalar

Saç ekimi, bireyde saçların güçlü ve neredeyse hiç dökülmeyen, saçın yoğun olduğu bölgelerden alınıp, saç kaybına uğrayan bölgeye nakledilmesi ile ortaya çıkan estetik operasyondur. Saçın alındığı bölge genellikle, uzmanların donör dominant (Baskın Verici) olarak adlandırdıkları başın yan ve arka kısımlarıdır. Bu bölgede saçlar bireyin hayatı boyunca uzamaya devam eder ve asla dökülmez. Bu bölgeler genetik yapı itibari ile dökülmemeye kodlanmıştır diyebilmek mümkün. Bu bölgeden alınan saçlar, saçsız bölgede işlem gördükten sonra da bu özelliklerini genleri nedeni ile kaybetmezler. Bu yüzden saç ekimi, doğru ve profesyonel ellerde yapıldığı zaman beklenen sonuçları verir ve tekrar dökülme olmasını engeller. Donor dominansı bu nedenler ile saç ekimi işleminde başarıyı sağlayan bilimsel temel olarak adlandırılabilir.
Saç ekimi, işleminde pek çok yöntem kullanılmaktadır ve her geçen gün yeni yöntemler geliştirilmektedir. Saçın temin edildiği bölge, saçın ekildiği bölge ve uygulanan işlemlere göre saç ekimi operasyonu kategorilere ayrılmıştır. Bunlardan bazıları, Fue saç ekimi, Fut saç ekimi, tepeye saç ekimi, protez altına saç ekimi, öne sıkılaştırma ekimi, 3 seans fut üstüne fue, fue düzeltme ekimi, seyrek saç ekimi, şakaklara fue saç ekimi, yanık izine saç ekimi, vücut kılından saç ekimi, sakaldan saç ekimi, sentetik saç ekimi gibi pek çok operasyon sıralayabiliriz. Peki insanlar neden saç ekimi yaptırmak zorunda kalırlar? Neden saç kaybına uğrarlar?

Img

sebepler

Saç dökülmesinin en büyük sebeplerinden biri, aslında bize faydalı olduğuna inandığımız saç kozmetik ürünleridir. Günlük hayatta fazlasıyla kullandığımız jöle, köpük, briyantin, sprey gibi saç kozmetik ürünleri uzun süreli kullanımlar ile saç köklerine oldukça zarar verir ve hücreleri yok etmeye başlar. Saç dökülmelerinde bir diğer etken de, uzun süreli dengesiz beslenme denebilir. Eğer beslenme alışkanlığımızda bir sorun varsa bunun fiziksel anlamda ilk etkisini saçlarımızda görebiliriz. Özellikle yaz aylarında diyet yapan hanımların az protein alması saç dökülmesine sebep olabilir. Protein, saçlar için oldukça önemlidir. Saç ekimi operasyonu sürecinde olan kişi, işlemleri beslenme alışkanlığı ile desteklenmeli ve sık sık protein almalıdır. Saç gelişimi sağlıklı beslenmeyi ve dengeli beslenmeyi gerektirir. Bu belirgin etkenler dışında, saç ekimi ihtiyaç doğuran saç dökülmesine neden olan etkenlerden bir diğeri de hastalıklardır.